DITTA

Rekonštrukcia bytu CG

 

Dom v ktorom sa rekonštruovaný byt nachádza bol postavený počas 40-tych rokov 20. storočia. Pôvodne administratívny objekt prešiel pred 6-timi rokmi rekonštrukciou postavenou na veľkolepých plánoch s nekvalitnou realizáciou. Kvalita rekonštrukcie nezodpovedala kvalitám pôvodného objektu objektu od Eugena Kramára a štefana Lukačoviča. Hneď po prekroční vstupných dverí bytu bolo  cítiť snahu developera o najjednoduchšie a najlacnejšie riešenie. Klient nás pôvodne oslovil s tým, že chce byt dozariadiť a vymeniť podlahy. Podmienkou bolo, aby v byte prevažovala biela farba, striedmosť a nadčasovosť. Naším cieľom bolo vytvoriť interiér, ktorý by bol neutrálny, plnohodnotne zariadený, ale zároveň ponechal dostatočné množstvo priestoru na prispôsobenie nájomníkmi.

 

 

Bytu od začiatku chýbala atmosféra a spojitosť s vizuálnou stránku pôvodnej budovy, ktorú z pohľadu obyvateľa reprezentuje najviac spoločné schodisko s vitrážami od Janka Alexiho. Pre nadviazanie na funkcionalistickú architektúru sme sa rozhodli v byte použiť skobetónové konštrukcie. Tie okrem primárnych funkcí, presvetlenia a delenia, v byte vytvárajú atmosféru. Aby sklobetónové prvky boli dostatočne akcentujúce, tak zvyšok zariaďovacích prvkov musel byť navrhnutý v striedmej forme a farebnosti.

 

 

Vstupná hala, obývacia izba spojená s jedálňou a kuchyňou, dve spálňe s kúpeľňou a technické priestory práčovňe, špajzy, toalety a skladu tvoria byt na ploche 160 m². V byte boli počas rekonštrukcie vykonané drobné dispozičné úpravy. Sklobetónovou stenou sa oddelil vstupný priestor od jedálne, čím denná časť sa viac zjednotila, uzavrela a dostala viac súkromia a intimity. Hlavná spálňa a veľká kúpeľňa sa prepojili sklobetónovou stenou, čím sa presvetlila kúpeľňová časť. V spálni sa za posteľou, na oddelenia šatníkovej časti, postavila zástena skrývajúca regále na topánky a oblečenie. Tretí sklobetónový prvok slúži na presvetlenie rozšírenej práčovne. Poslednou dispozičnou úpravou je zväčšenie malej kupelne priradením priestoru šatníka.

 

 

Byt je zariadený sekciovým nábytkom. Kuchynská linka a šatníky sú navrhnuté z prvkov z obchodného domu IKEA. Podlahy sú tvorené dubovými vlysovými parketami tmavohnedej farby a keramickou dlažbou so vzorom terazza v bielej farbe. Na základe klientovej požiadavky v interiéri prevláda biela farba. Čiernej farby je len nábytok slúžiaci najzákladnejším funciam bytu – spánku, stravovaniu a združovaniu sa členov bytu. Bielej farby je všetko úložné zariadenie. Farebne akcentujúce taburetky sú len doplnkové a ľahko odstrániteľné, primárne majú dekoračnú funkciu.

 

 

 

Autor: Martin Bugáň a Martin Jankovič
Rok realizácie: 2023/2024
Miesto: Bratislava
Plocha: 160 m²