![](http://ditta.sk/wp-content/uploads/2024/06/ditta.sk_byt-CG_obyvacka-1t.jpg)
Rekonštrukcia bytu CG
Byt, ktorý prešiel rekonštrukciou, sa nachádza v budove postavenej v 40. rokoch 20. storočia, pôvodne navrhnutej ako administratívny objekt. Pred šiestimi rokmi prešiel rozsiahlym zásahom, ktorý mal ambíciu modernizovať a prispôsobiť stavbu súčasným požiadavkám. Bohužiaľ, realizácia týchto zmien nezodpovedala kvalitám pôvodného architektonického diela, ktoré bolo navrhnuté renomovanými architektmi Eugenom Kramárom a Štefanom Lukačovičom. Po vstupe do rekonštruovaného bytu sa ihneď prejavila snaha developera o čo najlacnejšie a najjednoduchšie riešenia. Klient nás oslovil s požiadavkou, aby sme byt nielen dozariadili, ale aj vymenili podlahy. Zároveň si želal, aby interiér vyžaroval nadčasovosť, čistotu a striedmosť, pričom dominantnou farbou mala byť biela. Naším cieľom bolo vytvoriť interiér, ktorý nielenže spĺňa požiadavky na funkčnosť a estetiku, ale zároveň zohľadňuje architektonický kontext pôvodnej budovy. Byt sme navrhli ako neutrálny, no plnohodnotne zariadený priestor, ktorý zároveň umožňuje prispôsobenie nájomníkmi.
Bytu od začiatku chýbala atmosféra a spojitosť s vizuálnou stránku pôvodnej budovy, ktorú z pohľadu obyvateľa reprezentuje najviac spoločné schodisko s vitrážami od Janka Alexiho. Aby sme nadviazali na funkcionalistickú architektúru budovy, rozhodli sme sa v interiéri využiť sklobetónové konštrukcie, ktoré spĺňajú nielen funkčné požiadavky ako presvetlenie a rozdelenie priestoru, ale aj vizuálne zhmotňujú atmosféru pôvodného návrhu. Sklobetónové prvky sa stali výrazným dizajnovým akcentom v byte, pričom ďalšie zariadenie bolo navrhnuté v striedmej forme a farebnosti, aby tieto konštrukcie vynikli..
Byt s celkovou plochou 160 m² pozostáva z viacerých funkčných zón: vstupnej haly, obývacej izby spojenéj s jedálňou a kuchyňou, dvoch spální, kúpeľne a technických priestorov ako práčovňa, špajza, toaleta a sklad. V rámci rekonštrukcie sme vykonali drobné dispozičné úpravy, ktoré viedli k zlepšeniu funkčnosti a atmosféry bytu. Vstupný priestor sme oddelili od jedálne sklobetónovou stenou, čo umožnilo vytvoriť oddelenú, intímnejšiu dennú zónu. Prepojením hlavnej spálne a kúpeľne sklobetónovou stenou sme zabezpečili lepšie presvetlenie kúpeľňového priestoru. V spálni sme za posteľou umiestnili zástenu, ktorá oddeluje šatníkovú časť a skrýva regále na oblečenie a topánky. Sklobetónové prvky sa použili aj na presvetlenie rozšírenej práčovne, čím sa podarilo zvýšiť funkčnosť tejto časti bytu. Poslednou dispozičnou úpravou bolo zväčšenie malej kúpeľne pripojením priestoru zo šatníka, čím sme vytvorili vzdušnejší a komfortnejší priestor.
V interiéri bytu dominujú biele odtiene, čo zodpovedá požiadavkám klienta na svetlý a nadčasový priestor. Podlahy sú z kvalitných dubových parkiet v tmavohnedom odtieni, zatiaľ čo keramická dlažba v bielej farbe s decentným vzorom terazza dopĺňa celkový vizuálny dojem. Nábytok je z veľkej časti navrhnutý zo sekciových prvkov, pričom kuchynská linka a šatníky pochádzajú z obchodného domu IKEA. Všetky úložné zariadenia sú biele, zatiaľ čo čierny nábytok bol zvolený pre najdôležitejšie funkčné zóny bytu – spánok, stravovanie a spoločenský život. Dekoračné akcenty, ako sú farebné taburetky, sú flexibilné a jednoducho odstrániteľné, čím sa interiér ľahko prispôsobuje potrebám obyvateľov.
Autor: Martin Bugáň a Martin Jankovič
Rok realizácie: 2023/2024
Miesto: Bratislava
Plocha: 160 m²
Publikované: