DITTA

Byt Za sokolovňou

 

 

 

 

 

Svojpomocná rekonštrukcia bytu architekta, ktorej cieľom bolo transformovať interiér, zachovaný v pôvodnom stave, na flexibilný priestor. Spočiatku komfortný dvojizbový byt je možné v prípade potreby ľahko prestavať na „štvorizbák“. Vybúranie priečok, v súlade s flexibilným konceptom dispozičného riešenia, otvorilo priestor do väčších celkov, ktoré je možné podľa potreby ďalej deliť nábytkom. Celá realizácia interiéru prebiehala svojpomocne, čo sa odzrkadlilo na návrhu jednotlivých prvkov na mieru, ale tiež v dobe trvania rekonštrukcie.

 

 

 

 

 

 

 Zaujímavosťou je, že všetok vstavaný nábytok vznikal priamo na stavbe, preto je navrhnutý tak, aby bol realizovateľný maximálne vo dvojici. Hneď pri vstupe do bytu je možný priamy výhľad do záhrady, zvýraznený presklenou stenou, ktorá zároveň presvetľuje vstupné priestory. Halu tvorí dvojica oproti sebe stojacich drevených stien. Nábytkové prvky skrývajú nielen úložné priestory, ale tiež hospodárske a hygienické zázemie bytu. Srdcom interiéru je kuchynská časť s dominantným centrálnym ostrovom. Jeho rozmery umožňujú využitie pre rôzne aktivity, napríklad stolovanie, kreslenie, šitie… Oddychovú zónu so sedením odčleňuje knižnica s funkciou paravanu.

 

 

 

 

 

 

 

Nočnú časť tvorí spálňa v najmenej presvetlenej časti bytu. Dôležité postavenie má tiež samostatná pracovňa, ktorá slúži zároveň aj ako dielňa. Pôvodné parkety prešli farebnou úpravou. Vo frekventovanej chodbe a kuchyni ich dopĺňa prírodné marmoleum. V kúpeľni je použité čiernobiele terazzo. Steny sú omietnuté hrubou sadrovou omietkou bez výmaľby. Miestami môžeme vnímať pôvodnú stierku, Na najväčšej stene našla uplatnenie ružová exteriérová omietka so striekaným kamenivom. V pracovni je odhalená pôvodná výmaľba, miestami doplnená novou omietkou. „Byt pôsobí mierne eklekticky, čo mu dodáva sviežosť a pestrosť,“ dodáva na záver architekt.

 

 

 

 

 

 

Autor: Martin Bugáň
Rok výstavby: 2019-2020
Miesto: Bratislava
Plocha: 84 m²